Detoxikace organismu - ideálně na jaře

01.03.2023

Detoxikace organismu je metoda využívaná již tisíce let. Já sama ji praktikuji v různých podobách už více než 25 let. Za tu dobu jsem toho vyzkoušela opravdu hodně. Ráda bych se podělila o své zkušenosti a dala vám cenné rady, jak na to.

Moje milovaná babička Marianna byla bylinkářka. Sbíraly jsme spolu bylinky na energeticky silných místech na Moravě, odkud pocházím. Babička je pak sušila nad kamny. Dodnes si pamatuji, jak to tam krásně a zajímavě vonělo.

Stejně tak mě moje maminka vedla k léčbě těla bylinkami, naučila mě je používat a využívat přírodní prostředky při jakémkoliv neduhu.

V dnešním díle jsem si pro Vás vybrala ZÁZRAČNÉ LNĚNÉ SEMÍNKO

Obsahuje všechny druhy zdravých složek, a svou slávu si získalo díky omega 3 mastným kyselinám. Jejich konzumace přispívá k efektivnějšímu využívání tuku jako palivového zdroje energie

LNĚNÉ SEMÍNKO BÝVÁ NĚKDY OZNAČOVÁNO NEJMOCNĚJŠÍ POTRAVINOU PLANETY

Lněné semínko má neocenitelné účinky při problémech se zácpou, poškozením tlustého střeva, průjmech, zánětech střev, IBS (syndrom dráždivého tračníku), ulcerózní kolitidou (vředy na tlustém střevu), při zánětech žaludku, poruchách srdce a cév, ateroskleróze, vysokém krevním tlaku, ADHD, akné, problémy s ledvinami, při menopauze, cukrovce obezitě, depresích, infekci horních dýchacích cest kašli atd.

JAK LNĚNÉ SEMÍNKO FUNGUJE

Vláknina užívaná před jídlem, pravděpodobně způsobí, že se necítíme tak hladoví a méně toho tedy sníme. Vědci se domnívají, že se vláknina váže na cholesterol ve střevech, a zabraňuje tak jeho vstřebávání.
Lněné semínko může také pomáhat tomu, aby byly krevní destičky méně lepivé - takto může riziko kornatění tepen.
Tělo rozkládá lipidy na lignany - látku podobnou ženskému estrogenu. Je pravděpodobné, že lignany mohou zpomalit vývoj nádoru prsu a dalších druhů rakoviny, které estrogen potřebují.

Lněné semínko rovněž zlepšuje funkci ledvin snižováním hustoty krve a snižováním cholesterolu i otoků.

V JAKÉ FORMĚ LNĚNÉ SEMÍNKO KONZUMOVAT

Koupit jej můžete zlaté nebo hnědé, rozdíl je pouze v chuti. Hnědé mají oříškovou chuť a zlaté oříškovo máslovou chuť. Každá lžíce lněného semínka obsahuje asi 1,8 g rostlinných omega-3 mastných kyselin. Lněné semínko si vždy doma nahrubo rozemelte. Při konzumaci celých semínek si vaše tělo pravděpodobně nic nevezme a projde trávicím traktem nestrávené.

 Nejlépe je mleté semínko rozemlít těsně před konzumací, ale pokud si jej chcete připravit do zásoby, nejlepším místem pro skladování mletého lněného semínka je mrazák. Případně si jej můžete smíchat s malým množstvím medu a uchovat dočasně v lednici. Celé semínko má při pokojové teplotě životnost zhruba asi jeden rok.

VYUŽITÍ V KUCHYNI

- Můžete jej přidávat do tmavých omáček a masových směsí

- Při pečení nahradí část mouky ( mleté) . Pokud je v receptu 2 až 3 šálky mouky, můžete     nahradit 1/2- 1/4 šálku.

- Můžete jim nahradit vajíčka. Smíchejte jednu lžíci lněného semínka s 2-3 lžícemi horké vody.     Tím se vytvoří gel, který můžete používat jako náhradu vajíčka při pečení.

- Můžete jej přidávat téměř do každého jídla (smoothie, jogurt, polévka)

- Můžete ze semínka připravit odvar nebo čaj

- Nezapomeňte jej užívat s větším množstvím vody

LNĚNÝ OLEJ LISOVANÝ ZA STUDENA

Obsahuje nejvíc Omega 3 mastných kyselin v přírodním stavu. Německá biochemička Johanna Budwig zjistila, že smícháním lněného oleje dohromady s tvarohem dochází k rychlému rozpouštění oleje ve vodě, a tím se rychle dostávají omega 3 mastné kyseliny do lidského organismu prostřednictvím krevního řetězce. Dostávají se do nejjemnějších kapilár, což vyživuje pokožku zevnitř ven a tím pomáhá různým kožním problémům, umí pročistit cévní systém a tím předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Také posiluje srdíčko, umí výborně působit na klouby.

Obsahuje:

55% Omega 3 mastných kyselin
14% Omega 6 mastných kyselin
17% Omega 9 mastných kyselin

Lněný olej má široké uplatnění pro zevní i vnitřní použití. Podporuje neutralizační procesy v tkáních, přirozeně ovlivňuje sliznice žaludku, normalizuje správnou funkci střev. Upravuje elasticitu cév a čistí tuky v cévách. Má blahodárný účinek na kůži, vlasy a nehty. Posiluje organismus, normalizuje životní pochody v těle.

VELMI ÚČINNÁ TŘÍTÝDENNÍ KŮRA NA OČISTU STŘEV

Čistá střeva jsou základem kvalitní a silné imunity, a proto bychom měli věnovat péči i vnitřní očistě. Ať se rozhodneme pro jakoukoli léčbu, vždy bychom měli začít právě u střev. Zde se hromadí obrovské množství usazenin z nesprávné životosprávy, jejich mikroflóra bývá často narušená užíváním antibiotik. Vznikají tak různé potíže jako jsou zácpa, poruchy metabolismu, problémy s pletí.

Vyzkoušejte třítýdenní kůru s lněným olejem a semínkem, které na sebe ve střevech dokáže nabalovat hleny a fekální usazeniny a prokazuje tím tak střevní mikroflóře prvotřídní službu

CO BUDETE POTŘEBOVAT

- Kvalitní lněné semínko nejlépe z České republiky nebo z evropského regionu. Kvalitní a čerstvý jedlý lněný olej za studena lisovaný od tuzemského výrobce

- Kefír

- Kajenský pepř v bio kvalitě

POSTUP

Lněné semínko (těsně před konzumací jej lehce pomelte na šrot, úplně na jemno). Přidejte lněný olej, kefír a tyčovým mixérem namixujte, aby se směs spojila do příjemné konzistence. Můžete také použít šejkr. Na závěr přidejte špetku kajenského pepře.

- 1.týden - 1 lžíce lněného semínka, 1 lžíce lněného oleje, 100 ml kefíru a špetka kajenského     pepře

- 2.týden - 2 lžíce lněného semínka, 2 lžíce lněného oleje,100 ml kefíru a špetka kajenského   pepře

- 3.týden - 3 lžíce lněného semínka, 3 lžíce lněného oleje, 150 ml kefíru a špetka kajenského   pepře.

Tento nápoj konzumujte pravidelně po dobu 3 týdnů na snídani. Každý den se snažte vypít alespoň 2 litry tekutin ideálně vodu nebo bylinné čaje. Voda pomáhá odplavovat toxiny z těla.

ZÁKLADNÍ RECEPT NA ZDRAVOU SNÍDANI, KTERÁ DETOXIKUJE A LÉČÍ VAŠE TĚLO A

ZÁROVEŇ VÁM DODÁ OMEGA 3 NENASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY V PŘÍRODNÍ FORMĚ S

MAXIMÁLNÍM VSTŘEBÁVÁNÍM

Tato snídaně vám zaručí sytost, budete mít spoustu energie a budete také dobře vypadat Německá biochemička Johanna Budwig zjistila z krevních rozborů, že nemocní lidé mají v těle podstatně méně Omega 3 mastných kyselin oproti lidem zdravým. Dopátrala se k tomu, že právě lněný olej obsahuje nejvyšší možné množství omega-3 mastných kyselin v přírodním stavu a zjistila, že smícháním lněného oleje a tvarohu dochází k rychlému rozpouštění oleje ve vodě. Tím se RYCHLE dostávají omega 3 mastné kyseliny do lidského organismu prostřednictvím krevního řetězce. Dostávají se až do těch nejjemnějších kapilár, což má za následek vyživení pokožky a velmi dobrý vliv na pleť (akné, ekzémy, lupénka a další obtíže).

Toto kůra umí rovněž očistit cévní systém. Tím předcházíme kardiovaskulárním onemocněním. Rovněž posiluje srdíčko, umí výborně působit na klouby (regenerace kloubního maziva i kloubu samotného). Tato snídaně vám pomůže řešit únavu, žaludeční problémy, deprese, záněty, vyrážky, vyprazdňování.
Tvaroh nenahrazujte něčím jiným. Obsahuje aminokyseliny, které jsou právě důležité pro správný výsledek. Vždy je potřeba spojit olej s něčím, co podporuje sirnou reakci. V tomto případě je to tvaroh. Nejpozději do dvou hodin od zamíchání snídani zkonzumujete, protože jinak unikají účinky, olej oxiduje. Samozřejmě nejlépe ihned.

Pokud žádné zdravotní problémy nemáte, doporučuji tuto snídani v rámci třítýdenní kůry, kdy ji budete jíst každé ráno pravidelně. V ostatních případech konzumujte dlouhodobě. Pokud si nejste jistí, zda je pro vás lněné semínko ze zdravotních důvodů vhodné, vždy se raději poraďte s lékařem nebo začněte s velmi malými dávkami.

Lněný olej je potřeba po otevření uchovávat vždy v lednici, neboť rychle žlukne

Buďte důslední a pravidelní, abyste dosáhli maximálního výsledku.

CO BUDETE POTŘEBOVAT NA ZDRAVOU SNÍDANI- ZÁKLADNÍ VARIANTA

- Lněné semínko, pokud možno z ČR nebo evropského regionu

- Kvalitní a čerstvý jedlý lněný olej za studena lisovaný od tuzemského výrobce

- Mléko čerstvé přímo od krávy nebo pouze šetrně pasterizované ve skleněné lahvi. Dobrá   varianta je například od firmy Bohemilk a s. Opočno. Nepoužívejte nikdy homogenizované   mléko nebo trvanlivé mléko (UHT). Můžete také použít i kozí mléko.

- Med pouze od dobrého včelaře ideálně, kterého znáte

- Netučný tvaroh s nižším obsahem tuku v biokvalitě. Seženete například v Tescu, vyrábí ho     firma polabské mlékárny, a.s. Já kupuju od farmy Mikolášovi - farmářský polotučný tvaroh stejně   jako mléko od volně pasoucích se kraviček objednávám na scuk.cz

- Sezónní čerstvé ovoce, pokud možno z regionu, kde žijete

POSTUP PŘÍPRAVY

Připravíme si základ - LINOMEL

2 lžíce lněného semínka rozšrotujte nahrubo (v mixéru, kafemlýnku, chopperu). Smíchejte s 1 lžičkou medu tak, aby vznikla hustá pasta. Nekupujte rozšrotovaná semínka, po narušení slupky během 10 až 15 minut oxidují.

LINOMEL, základní součást sladké snídaně, dává se na dno mističky a na ní se klade ovoce a krém.

Připravíme si TVAROHOVO LNĚNÝ KRÉM

Do mixéru dejte 3 lžíce lněného oleje, 2- 3 lžíce mléka, 1 lžíci medu. Rozmixujte a po částech přidávejte 125 ml tvarohu. Mixujte tak dlouho, dokud není hmota homogenní (zhruba 5 sec). Potom přidejte trochu chuťové přísady (vanilku, skořici, citrónovou nebo pomerančovou šťávu). Při přípravě tohoto krému se mi osvědčil tyčový mixér. Tento postup dodržujte přesně podle návodu. Je to důležité kvůli vzniku sirné reakce.

Smíchejte LINOMEL s TVAROHOVO - LNĚNÝM KRÉMEM. Přidejte sezónní ovoce (jablka, hrušky, ostružiny, hroznové víno, broskve, červený rybíz atd.) V zimě jsou nejvhodnější jablka a také ořechy, nejlépe vlašské. Ty si předem namočte večer do vody, abyste z nich získali zdraví prospěšné enzymy.

SLANÁ VARIANTA 1

Pro ty, kdo nemají rádi sladké, je tu recept na slanou variantu. Tuto majonézu můžete použít jako dip k syrové zelenině, pro přípravu bramborového salátu nebo jako salátovou zálivku.

- 3 lžíce lněného oleje

- 3 lžíce mléka

- 3 lžíce tvarohu

- 1 lžíce citronové šťávy nebo 2 lžíce jablečného octa

- 1 lžíce hořčice

- 1/2 lžičky čerstvě namleté mořské soli a trochu nasekaných čerstvých bylinek nebo jako   alternativa 1/2 lžičky bylinkové soli

POSTUP

Olej a mléko rozmixujte společně s tvarohem, přidejte hořčici, citronovou šťávu, ocet a sůl. Tento základní recept můžete měnit také přidáním různých bylinek

- 1 lžíce majoránky dobře rozmixovat

- 1/2 lžíce majoránky a 1/2 lžičky kopru

- 1 lžíce kopru jemně rozsekaného nebo v prášku

-  Do směsi vmixovat trochu česneku

- 5 až 6 kyselých okurek rozmixovat s majonézou, může se použít i šťáva z okurek

- 100 až 200 g petrželky rozmixovat s majonézou

- Přidat trochu nasekané cibulky a petrželky

SLANÁ VARIANTA 2

Tato varianta je vynikající jako tvarohová pomazánka na domácí chléb a obyčejné vařené brambory se díky ní stanou opravdovou lahůdkou

- 3 lžíce lněného oleje

- 2 lžíce mléka

- 100 gramů tvarohu

- 50 g vlašských ořechů

- Šťáva z půl citronu

- 2 stroužky česneku

- 1/2 lžičky soli nebo bylinkové soli

POSTUP

Rozmixujte lněný olej, mléko, tvaroh, citronovou šťávu, a nakonec přidejte hrst vlašských ořechů a opět mixujte. Směsí naplňte misku, rozmačkejte dva stroužky česneku a vmíchejte do směsi.

DŮLEŽITÉ NA KONEC

Věřím, že jsem vás inspirovala a s očistou začnete nejlépe dnes nebo zítra Já krmím zdravou snídani i našeho pejska a vypadá to, že mu to velmi svědčí. Pokud potřebujete poradit s výběrem lněného semínka a kvalitního lněného oleje, napište mi. Mám skvělého tuzemského výrobce a mohu vám lněné semínko i olej zaslat poštou nebo si je můžete vyzvednout u mne v salonu na Praze 2. Olej objednávám vždy čerstvý, proto je potřeba zaslat mi objednávku alespoň týden dopředu.

Přeji vám hodně zdraví a dobré nálady a neváhejte se na mne obrátit s jakýmikoliv dotazy. Klaudia