ÚČINKY ORIENTÁLNÍHO TANCE PRO DNEŠNÍ ŽENU

04.04.2023

Dnešní doba se vyznačuje spěchem a napětím, neustále žijeme s pocitem, že se nám nepodaří stihnout vše, co máme. Proto není divu, že mnohé ženy ztrácejí svoji přirozenou ladnost a krásu. Mnohdy ostatně musejí zastat to, co bylo dříve starostí pouze mužů.

Přetížení, stres, vyčerpání, obavy, zda obstojí v zaměstnání či péči o rodinu, to vše deformuje ženskou psychiku, která je pevně propojena i s fyzickým tělem. Nedostatek uvolnění, spokojenosti a duševní harmonie tedy zákonitě vede k fyzickým potížím. Tím ovšem trpí nejen zdraví ženy, ale i její přirozená krása. 

Dokážete se ladným, uvolněným, vláčným pohybem hnát za ujíždějící tramvají s rukama spoutanýma přeplněnými nákupními taškami? Asi těžko. Tlakem okolností se ženské pohyby zjednodušují, držení těla se stává topornějším, šíje je strnulá od věčného vysedávání před monitorem počítače.

  Orientální břišní tanec samozřejmě nemůže být všelékem na všechny zmíněné obtíže. Důležitá je změna celého životního stylu. Přesto však tento tanec zůstává ideálním prostředkem pro obnovení krásy a zdraví každé ženy.

Příznivých účinků na zdraví totiž rozhodně nemá málo, posuďte sami:

• Uvolňuje blokády páteře, napětí a křeče svalstva
• Zvyšuje pohyblivost kloubů
• Posiluje břišní a zádové svalstvo
• Upravuje zažívací problémy
• Prohlubuje kontakt s vlastním tělem a zkvalitňuje prožívání sexu
• Opravuje nebo zcela odstraňuje menstruační problémy a klimakterické potíže
• Uvolňuje napětí v pánevní oblasti, a přispívá tak k léčbě neplodnosti
• Odbourává komunikační bloky a pozitivně působí na všechny psychické potíže: fobie, úzkost, deprese, nedostatek sebevědomí aj.

Orientální břišní tanec je navíc vhodným pro všechny věkové kategorie žen. Začít s ním mohou mladá děvčata, zralé ženy i důchodkyně a všechny pocítí jeho blahodárné účinky.

Pohyb je bezesporu nejstarším způsobem komunikace. Dodnes jsou mimika a gesta tím, čím nahrazujeme chybějící slova. Je to logické, že dříve, než se lidé naučili mluvit, vyjadřovali své pocity a potřeby pohybem. Od samého počátku tak byl pohyb také vyjádřením rytmů našeho těla i rytmů okolního světa. 

Každá silná emoce znamená pro organismus určitý stres. Ten se ovšem zmírní v okamžiku, kdy je provázena nějakým uvolňujícím pohybem. Proto v okamžiku radosti lidé poskakují. Všimněte si například, jak se radují fotbalisté po významném vítězství, všichni se drží vzájemně kolem ramen a poskakují na místě.

Nepřipomíná vám to tance a rituály přírodních národů? Afričtí a jihoameričtí fotbalisté dokonce oslavují svá vítězství tancem typickým pro oblast, z níž pocházejí. Pohybem je ovšem možné vyjádřit i opačné emoce, silnou bolest, zármutek, strach nebo úsilí o nabytí schopnosti něčeho dosáhnout. A protože lidé odjakživa upírali své zraky k něčemu, co je převyšuje, čemu vzdávali úctu a hold, s čím chtěli být v harmonii, byl tanec od samého počátku rovněž významnou součástí modliteb a náboženských obřadů. 

Jestliže má psychické rozpoložení tak velký vliv na naše pohyby, je logické, že tato zákonitost platí i obráceně, tedy že tělesný pohyb může výrazně ovlivnit naši psychiku. Možná jste i vy někdy vyzkoušela harmonizační účinky rytmické hudby a pohybů. A tím jsme se vlastně dostali k tomu, proč má orientální břišní tanec tolik příznivých účinků na zdraví a psychickou pohodu. Především je to dokonalé propracovaný rytmický pohyb, který harmonizuje veškeré pochody v našem organismu. 

Jednotlivé prvky jsou naprosto přirozené, uvolněné a plynulé, takže nezatěžují pohybový aparát, ale naopak mají příznivý vliv na zdraví páteře, kloubů a svalů Tím, že se při něm zlepšuje prokrvení pánevní oblasti, navíc upravuje řadu gynekologických potíží. Kromě toho jedinečným způsobem tvaruje boky, stehna, břicho a hýždě, takže má vliv i na krásu ženského těla. A možnost improvizace a originálního vyjádření sebe sama navíc napomáhá i rozvoji osobnosti tančící ženy. 

Zkrátka a dobře vám rozhodně stojí za to doslova, vytančit a vytřepat, ze svých ztuhlých těl všechno napětí a stresy, uvolnit se, posílit své zdraví a znovu ve svém těle objevit ladnost, přirozenou vznešenost a primární ženskou krásu.