V červnu věnujte pozornost tenkému střevu

04.03.2023

Nejohroženějším orgánem měsíce června je TENKÉ STŘEVO, párový orgán SRDCE, kterým jsme se zaobírali uplynulém měsíci. Oba orgány náleží elementu OHNĚ, stejně jako celé období léta, které má být pro nás všechny naprosto přirozeně obdobím největší fyzické aktivity.

Jeho hodina je mezi první a třetí hodinou odpolední, nejslabší je jeho energie mezi 1. a 3. hodinou ranní.

Z čínského pohledu tenké střevo řídí oddělování čistého od nečistého na tělesné i psychické úrovni, zároveň pomáhá odvádět tekutiny ze zpracovávané stravy. Proto bychom v tomto období měli trávit hodně času venku, ideálně sportem, nebo prací na zahrádce. Vítaná je tedy fyzická aktivita. Naopak dlouhý spánek a lenošení je v tomto období spíše zatěžující.

Můžete si všimnout, že i potřeba příjmu potravy se zmenšila a jídelníček se výrazně změnil. Nejčastější onemocnění bývá průjem a v závažnějších případech Crohnova choroba. Průjem není jednou za čas pro organismus nebezpečný, ale opakované průjmy způsobí, že tenké střevo nedokáže rozlišit, co si ze stravy vzít jako dobré a co naopak pustit pryč.

Tenké střevo je jakýmsi analytikem našich prožitků. Pomáhá nám třídit zážitky každého okamžiku, každého dne, rozlišovat potřebné od nepotřebného a pak to vstřebat formou zkušeností. Pokud se příliš zaobíráme tím, co bylo, co se stalo, vše příliš hodnotíme a rozpitváváme a stále se k tomu vracíme, tenké střevo může mít problém. Může mu chybět síla vše v harmonii vstřebat a odložit. a pak dochází k hromadění.

Nezahlcujme se nevyřešitelným a zkusme někdy vše jen tak prostě přijmout. Tenké střevo je rovněž ukazatelem dostatku, a to jak materiálního, tak duševního. Ukazuje nám, jak jsme spokojeni, jací jsme a co máme. Na jeho stavu se promítají obavy o materiální dostatek, pocity hmotné nouze, nedostatku financí, nedostatku sil, ale i nízké sebevědomí, sebepodceňování a pocity, že neplníme očekávání a s tím spojené vnitřní napětí a stres.

Nikdo nejsme dokonalí, dělat chyby je lidské a pokud to třeba nevyjde, příště budete o zkušenost moudřejší!

 JAK TEDY POMOCI TENKÉMU STŘEVU

- Dostatečně pijte, ideálně vodu a zelený čaj

- Snažte se, aby byl váš jídelníček tvořen především potravinami s dostatečným obsahem   vlákniny – čerstvou zeleninou, ovocem

- Probiotika – obsahují zakysané mléčné výrobky – jogurt, kefír, ale i kvalitní tvrdý sýr, ale i     jablečný ocet a pivo

- Ovoce – banány, mango, citron, jablka

- Zelenina – čekanka, česnek, cibule, pórek, topinambur, kysané zelí, hlíva ústřičná, chřest

- Obiloviny – volte hlavně ty bezlepkové – jáhly, pohanku, rýži, kukuřici

- Koření – hřebíček, kurkuma, kardamon, skořice, fenykl

- Bylinky – máta, majoránka, oregano, pažitka, libeček, pelyněk, pampeliška, tymián, šalvěj

- Luštěniny – červená čočka, mungo

- Lněný olej – přidávejte do mléčných výrobků

- Přidejte na pohybu, stejně jak aktivně se hýbete vy, hýbe se i vaše střevo.

- Zkuste půst – nejlépe při fázích měsíce (při úplňku, novu, ale i čtvrtích měsíce), v červnu tedy   4x.

- V aromaterapii – zkuste vůni jasmínu, levanduli, růži nebo rozmarýn.

- Udělejte si radost a kupte si náramek s oranžovým kamenem vitality Karneolem nebo   Obsidiánem pro posílení víry ve vlastní schopnosti.

Přijměte své tělo a mysl takové, jaké je. Krásný a aktivní červen bez stresů.