V dubnu věnujte pozornost vašim játrům

01.03.2023

Podle čínské medicíny jsou v dubnu oslabeny právě játra. Játra zařizují průchodnost organismu, jsou reservoirem krve a domovem pro duši CHUN. Mají ráda uvolněnost a nesnášejí stísněnost.

JÁTRA produkují energii, ukládají energii, zbavují tělo jedů. Játra jsou sídlem agrese, zlosti, vzteku, nenávisti, strachu. Oslabená játra se nám mohou projevit typickou jarní únavou, studené ruce, zablokovaná detoxikace, přibírání na váze, zažívací problémy, bolesti hlavy, dlouhodobá únava, zarudlé tváře a suché, zarudlé oči, nekontrolované výbuchy hněvu, akné, krvácení z nosu, menstruační bolesti, šumění v uších, kožní problémy, poruchy spánku – noční buzení mezi 1-3 hodinou.

Játra poškozuje nejen alkohol, špatná strava, drogy, antikoncepce, ale hlavně naše emoce nenávisti, vzteku, zloby a strachu. Játra nám ukazují náš vztah ke světu, k lidem i sami k sobě. Ukazují nám, jak umíme milovat, tolerovat nedostatky i názory druhých, jak dokážeme přijímat životní výzvy, úkoly i reakce druhých, jak se umíme radovat, být šťastní a zda vidíme smysl našeho života.

Pokud chceme mít ZDRAVÁ JÁTRA musíme přijmout sami sebe se vším všudy. Neobviňovat se, nekritizovat, uvědomit si svoji jedinečnost, naučit se odpouštět sobě i druhým a s pokorou přijímat naše životní úkoly.

JAK FUNKCI JATER PODPOŘIT

Zařaďte do svého jídelníčku více čerstvých, nezpracovaných potravin. Jezte pouze, když máte hlad a snažte se vyhnout přejídání. Omezte příliš tučná jídla. Zvyšte příjem vlákniny ve stravě. Skvělými zdroji jsou luštěniny, ořechy, semínka, avokádo, artyčoky nebo třeba brokolice. Omezte příjem alkoholu. Upřednostněte přírodní kosmetiku a netoxické čisticí prostředky pro domácnost. Vyhraďte si čas a prostor na vědomě vypuštění zlosti a vzteku z vaší mysli a těla, vyventilujte ho psaním deníku, dynamickým tancem, skákáním, dupáním nebo třeba během. Podpořte přirozenou detoxikaci pomocí bylinek a koření jako jsou ostropestřec mariánský, ženšen, kurkuma, zázvor.

Věnujte každý den pár minut dechovému cvičení, józe nebo meditaci a předejděte tak přehnaným emočním reakcím a výbuchům hněvu.

Provoňte svůj domov i pracovnu éterickými oleji, které vám pomůžou nastolit vnitřní rovnováhu, zbaví vás stresu a zklidní emoční výkyvy.
Minerály: Růženín, Citrín, Achát, Tyrkys

Afirmace

- Láska, mír a radost je ve všem.
- Žiji ve svém srdci a láska je všude.

Játra mají ohromnou regenerační schopnost, tak i pro nás není nikdy pozdě naučit se odpouštět, radovat se jako děti a být láskou.