V lednu věnujte pozornost močovému měchýři
Podle tradiční čínské medicíny musí být tělo v rovnováze. Jeden element ovlivňuje druhý, a proto je velmi důležité, aby byl celý systém v harmonii.
A protože člověk žije v souladu s přírodou, měli bychom se v každé roční období soustředit na konkrétní orgány, které jsou nejvíce oslabené. Podle čínského orgánového kalendáře, se v prosinci máme zaměřit na MOČOVÝ MĚCHÝŘ.
Říkají, že se s určitou dávkou rodíme a údajně se nedoplňuje.
Zimní období je spojeno s energií chladu, a pokud jde o emoce, pak se pojí především se strachem. A právě zima a emoce náš močový měchýř velmi silně ovlivňují. Močový měchýř, je mezi všemi orgány umístěn nejníže. Je místem, kde se shromažďuje odpadní nepotřebná tekutina a je důležitý vyměšovací a tím i detoxikační orgán.
Močový měchýř reaguje na fyzické dráždění, ale také na naše emoce, tedy na zmiňovaný strach, leknutí, pocity chladu. A protože si nyní chladu užijeme do sytosti, je potřeba tomuto orgánu věnovat péči a zároveň se zastavit, vnímat toto období, jako období klidu, přemýšlení, rekapitulace, ale také období pro plánování a pozitivního naladění. Oslabení močového měchýře se může projevit častým močením, bolestmi, změnou barvy moči, bolestmi kostí. A protože je tento orgán úzce spojen s mozkem, může se špatná funkce měchýře zhmotnit, jako psychické poruchy.
Jak tedy o svůj močový měchýř v tomto chladném období pečovat?
Čínská medicína radí chodit včas spát, meditovat. Důležité je také močení nezadržovat příliš dlouhou dobu. Vyhnout se zmoknutí a prochladnutí. Je potřeba, aby bylo teplo od nohou. Pro toto období je vhodné jíst husté zahřívací polévky z kořenové zeleniny, vařený celer, petržel, brambory, pečená jablka, červené hroznové víno, černé fazole, proso, ječmen a rýži. Z koření používejte skořici, fenykl, kmín, hřebíček, badyán a zázvor. Vhodnými bylinkami jsou ostružiník, ořešák a brusinky.
Pokuste se z jídelníčku vypustit ostrá kořeněná jídla, mléčné výrobky, cukr, kávu a těžké smažené pokrmy.
Buďte v teple a odpočívejte.