V listopadu věnujte pozornost plicím

04.03.2023

Podle tradiční čínské medicíny musí být tělo v rovnováze. Jeden element ovlivňuje druhý, a proto je velmi důležité, aby byl celý systém v harmonii. A protože člověk žije v souladu s přírodou, měli bychom se v každé roční období soustředit na konkrétní orgány, které jsou nejvíce oslabené. Podle čínského orgánového kalendáře se v listopadu máme zaměřit na PLÍCE.

Emoce související s plícemi jsou žal, smutek, vitalita. Vrchol činnosti plic je 3-5 hodina ranní. Nejslabší energie plic 15-17 hod. Z hlediska čínské medicíny jsou plíce jediný yinový orgán, který komunikuje s okolním světem, a je tudíž snadno zranitelný. Nosní dutina je v podstatě taková "rohožka", která zachytává nepředstavitelné množství nejrůznějších škodlivin.

Z prvků přináleží plicím kov, jejich pomyslným párovým orgánem je tlusté střevo. Při nádechu přijímáme nové, při výdechu se zbavujeme starého Plíce tedy souvisí s přijímáním a dáváním. 

Je to konec konců Dalajlámova modlitba, nadechuj lásku, vydechuj vděčnost.

V listopadu je velmi důležité, jak naložíte s energií. Zbytečně jí neplýtvejte, naopak si ji co nejvíce schraňujte, abyste ji mohli využít v zimním období. Plíce jsou nejvýše položeným orgánem v těle a často se o nich říká, že jsou "střechou" všech orgánů. Prochází jimi veškerá krev v těle.

Co udělat pro své plíce

- Pobývat hodně na čerstvém vzduchu

- Posílit organismus antioxidanty, vitamin A, C, D, zinek. Z potravin je dobrý i česnek

- Dodávat našemu tělu vhodné potraviny a tekutiny. Z barev je plicím přiřazena barva bílá. Tu     můžeme na talíř propašovat třeba ve formě bílé -květák, ředkev, cibule, celer
 adekvátním kořením: tymián, kmín, čerstvý zázvor. Ideální jsou silné vývary.
 

- Snažte se být dobře naladění. K plicím se váže smutek, proto je důležité nepodlehnout mu,   když už tak jsou plíce oslabené.

- Časně jít spát a brzy vstávat


Harmonizovat, uvolnit a uvést energii plic do rovnováhy mohou také esenciální oleje byli Asi nejznámějším esenciálním olejem s pozitivními účinky na plíce je eukalyptus, který působí proti zánětu sliznic a čelních dutin, bakteriím a virům a proti nachlazení. Dokáže nejen plíce, ale i celé tělo, zbavovat hlenu a podporuje také imunitní systém. Dokáže rozptýlit všechny pocity dušení, úzkosti, melancholie a smutku. Velmi účinná je také šalvěj, která posiluje energii plic a uvolňuje stísněnou hruď.