V říjnu věnujte pozornost žaludku

04.03.2023

Říjen je měsíc, který nám už říká, abychom pomalu začali zvolňovat a více odpočívali stejně tak jako příroda se zklidňuje a chystá k odpočinku. Orgán října dle tradiční čínské medicíny je ŽALUDEK. Východní medicína vnímá žaludek jako klíč k nebeské energii čchi, která se získává z potravy. Žaludek je totiž místo, kde pomocí trávicích šťáv rozžvýkaná potrava zraje a dává tak pozdější podnět střevům, aby vykonávala svůj úkol.

Žaludek je orgán, který velmi silně vnímá naše emoce. Například stres ho velmi oslabuje. Pokud dobře netrávíme, a to jak potravu, tak i emoce, začne se vyvíjet zánět jeho sliznice až ve vystupňované fázi může dojít k žaludečním vředům.

V symbolice představuje žaludek schopnost přijímání, a tedy i jistou míru otevřenosti vůči vnějšímu světu. Tady se ukazuje, jak dokážeme přijímat a zvládat situace v životě. Ty, jenž tzv." těžce neseme", bychom měli nejprve nahrubo zpracovat a až poté je nechat na nás více působit.

Je to jako když si dáváme potravu do úst. Potrava nejprve projde přes zuby, které ji rozdrtí a až potom, již v příznivější míře, ji spolkneme. Žaludek nás také učí říkat lidem, co cítíme, a dodává nám odvahu ventilovat své emoce ven, jelikož právě kvůli hromadění nepříjemných pocitů pak v žaludku vzniká velmi známý tlak doprovázený bolestí. Je proto důležité si všechny křivdy a nevyřčené obavy nenechávat pro sebe, ale naopak je dostávat ven – to nám totiž také pomůže k tomu, abychom se s nimi lépe vyrovnali.

I proto je v tomto měsíci obzvlášť důležité nenakládat toho na sebe příliš a zaměřit se na věci, které nám dělají radost. Lepší je udělat méně věcí, ale pořádně, než více a chaoticky, což nám způsobí následky v podobě ztráty energie, oslabení imunity, pokles nálady a problémy s trávením.

JAK SE DOSTAT DO ROVNOVÁHY

Je potřeba dbát na psychický stav a harmonizaci v oblasti žaludku. Tak, jak psychika vyzařuje naše emoce, tak na žaludku můžeme poznat, jak na tom jsme. Ke zdravě fungujícímu žaludku je dobré pohlížet na sebe i na jídlo, které do sebe dostáváme s láskou.

Je důležité při stravování myslet na dvě věci – jakou stravu přijímáme a v jakou dobu.

CO JÍST

Pokud chceme dostat žaludek do rovnováhy i po fyzické stránce, je dobré snídat nejlépe mezi 7-9 hodinou. To je doba, kdy má žaludek nejvíce energie. Také je dobré se zaměřit na to, co a jak jíme. Na snídaně jsou vhodné obilné kaše, pohankové, ovesné, kukuřičné, jahelné, rýžové atd. Na oběd bychom neměli vynechat teplou polévku (vývar, luštěniny, kořenová zelenina) a druhé jídlo by mělo obsahovat cokoliv ze země, co budeme lehce pomalu prohřívat.

Kořenová zelenina je ideální, dále dýně, kedlubna, mrkev, hrách, cizrna. Ovoce jako jsou sladká jablka ze zahrady, či hrušky. Co už určitě nejíst jsou studené saláty a ochlazující ovoce, nebo potraviny jako jogurty, sýry. Dále se nedoporučuje příliš kávy, neboť v tomto období, kdy my máme načerpávat přirozeně energii a doplňovat zásoby, nám káva naopak energii ubírá. Z bylinek na posílení žaludku a trávení jsou vhodné měsíček, kopřiva, řepík, pelyněk.

Užijte si jídlo jako váš posvátný rituál, kdy si na sebe uděláte dostatek času a vychutnáte si jej se vší barevností, vůní i chutí.

HÝČKEJTE SE

Je čas na koupele, do kterých si můžete přidat sůl, pár kapek esenciálního oleje. S nastávající častou tmou roste i období depresí, pokleslé nálady, proto je vhodné zaměřit se na prevenci.

Skvělou prevencí jsou masáže, které je dobré dopřávat si v období podzimu a zimy častěji. Další možností je pravidelné cvičení dle chuti a potřeby, nepřepínat se, nejít na sílu, ale cvičit do pohody a s radostí.

Přeji vám mnoho veselých podzimních dnů, plné radosti, lásky a pohody.