V srpnu věnujte pozornost tělesné termoregulaci

04.03.2023

Dle čínské medicíny patří srpen třem ohřívačům a souvisí s termoregulací organismu. Právě tento systém je v srpnu nejvíce zatížen a ohrožen. Většina tělesného tepla, která v těle vzniká, pochází z činnosti jater, ledvin a mozku. Termoregulaci ovlivňuje také okolní teplota, a proto je třeba v létě naučit své tělo přirozeně ochladit, a především svůj termoregulační systém udržet v rovnováze.

"Tři ohřívače" je vlastně neviditelný orgán, který uvnitř nás rozvádí naší základní životní energii, energii čchi do orgánů, tak aby mohly dobře pracovat, abychom mohli žít. Je to vlastně takový velký základní meridián, na který jsou pak napojeny ostatní meridiány – akupunkturní dráhy.

Základní životní energie čchi, která nám byla dána při narození se nachází v ledvinách. Ledviny jsou z pohledu života – životní energie nejdůležitější orgán.

Neprochladněte ve studené vodě, nebo třeba zpocením při sportu. Dopřejte svým ledvinám vlažné nápoje, nejlépe bez cukru. Můžete zařadit bylinné čaje na ledviny. Nápoje plné ledu a cukru vašim ledvinám dobře nedělají.

"Trojitý ohřívač" úzce souvisí i s funkcí našich žláz s vnitřní sekrecí. Hlavním řídícím endokrinního systému je hypofýza a hypotalamus. Tyto žlázy s vnitřní sekrecí nejenom, že řídí ostatní žlázy, ale také ovlivňují naši náladu a produkují tzv. hormony štěstí. Jestliže jich máte málo, tak právě pobyt v přírodě se zapojením pohybové aktivity vám může účinně pomoci.

 Můžete zkusit přidat byliny, nebo minerály, které pomáhají překonávat stres a dodávají ztracenou energii, například hořčík.

V souvislosti s "třemi ohřívači" se jeví velmi důležitá také štítná žláza, která je přímo jak energeticky, tak i hormonálně napojená na hypofýzu. Štítná žláza velmi citlivě reaguje na úbytek energie zejména v souvislosti se stresem, ale také patří mezi orgány termoregulace.

V měsíci srpnu právě její zatížení bývá velké. Pokud trpíte poruchou funkce štítné žlázy, tak nyní je právě období, kdy je nutné jí pomoci správně zvolenými bylinami. Štítné žláze můžeme pomoci i pravidelnou masáží krku směrem od brady dolů ke klíčním kostem.

V tuto dobu velmi pomáhá odlehčení jídelníčku a zařazení ochlazujících potravin. Mnozí lidé to tak praktikují jen proto, že to tak prostě cítí a tělo si o to samo říká. Doporučuje se konzumovat vše lehké a především čerstvé. Tedy například zeleninový salát.

Ochlazující zelenina je například okurka, rajče, cuketa, ředkvičky, zelený salát. Ochlazující jsou také citrusy, jablka, ostružiny, maliny.

Termoregulaci také podpoříte, když budete mít dostatek minerálů, sodíku, vápníku, hořčíku, zinku a draslíku.

Důležitý je také pitný režim – čistá voda, čaje neslazené a vlažné.

 
Čínská medicína také doporučuje čaje na posílení jater, jejichž činnost je úzce spojena s termoregulací těla. Pokud je velké teplo, uzpůsobit tomu i namáhavost cvičení a fyzických aktivit.

K regulaci tepla pomáhá také otužování. Pokud je s termoregulací něco v nepořádku, poznáte to například bolestí hlavy, třesem, nadměrným pocením, špatným duševním stavem a únavou.

Dopřejte si co nejvíc volna a užívejte kouzelných a teplých letních dnů.