Jsou to energetická regulační centra v těle. Proudí jimi vitální energie, která člověka udržuje při životě. Energie jimi prochází do těla i z těla. Aby bylo tělo zdravé, je potřeba, aby čakry byly v rovnováze, správně fungovaly a přijímaly bioenergii.

Leží na nejnižším místem šumny uprostřed pánevního dna. Zde spočívá spící (dosud neprobuzená) kundaliní, která je znázorňována v podobě spícího hada. (proto se mluví o hadí síle) a která propůjčuje moc a energii postupně všem čakrám.Říká se jí také čakra základní nebo kořenová.

Leží ve výši dělohy žen a prostaty mužů. Říká se jí také sakrální, sexuální nebo slezinná.
Lotos má šest okvětných lístků představujících šest překážek na cestě rozvoje: hněv, nenávist, chamtivost, závist, krutost a lenost. Symbolickým tvarem je půlměsíc, živel voda, barva oranžová, smyslem chuť, mantra VAM, zvířecím symbolem krokodýl: lenost,...

Nachází se v oblasti solar plexus, cc dva až tři prsty nad pupkem. Její barva je žlutá, hřejivá barva spokojenosti, nezávislosti a osobní síly. Tato čakra se také nazývá ohnivé, nebo sluneční centrum.
Lotos má deset okvětních lístků, symbol deseti prán. Symbolickým tvarem je obrácený trojúhelník, naznačuje rozpírání energie, růst a vývoj. Živel...

Nachází se uprostřed hrudníku a pokud aktivujeme a harmonizujeme její energii, dá nám schopnost milovat druhé i také sebe sama.
Její barva je zelená, posiluje pocity lásky, soucitu a empatie, a pokud je otevřená a v rovnováze, přináší nám klid, lásku a pocit štěstí.

Nachází se v oblasti našeho hrdla. Leží v oblasti krční páteře ve výšce hrtanu. Je centrem lidské vyjadřovací schopnosti, kterou je tvořena kreativní komunikace s okolním světem. Pomůže nám také lépe vyjádřit myšlenky a schopnost naslouchat ostatním. Této čakře v rovině lidského těla odpovídá plexus laryngeus.

Leží mezi obočím uprostřed čela. Západní esoterické systémy často označují tuto čakru jako třetí oko. Zatímco naše dvě fyzické oči vidí přítomnost, TŘETÍ OKO odhaluje vhled do budoucnosti.
Tato čakra vytváří silné spojení s duchovním světem prostřednictvím vnitřního vidění. Je považována za sídlo vědomí, je zde sídlo vyšších duchovních...

Leží nad Brahmovým otvorem, mimo prostor hmotného těla, nad horním koncem sušumny.
Květ lotosu má tisíc lístků, jako symbol nekonečna.
Fyzicky odpovídá této čakře mozek, barva průzračná - čisté božské vědomí.
Nemá žádný zvířecí symbol, mantra AUM.
Padesát znaků sanskrtské abecedy je na tisíc okvětních lístků obsaženo dvacetkrát, lotos tedy...