Podle čínského orgánového kalendáře se v prosinci máme zaměřit na tlusté střevo. Nachází se ve spodní části břišní dutiny a je posledním úsekem trávicí soustavy. Jeho úkolem je přijímat zbytky potravy z tenkého střeva, přeměňovat a vyměšovat zbytky nestrávené stravy jako stolici.

Podle tradiční čínské medicíny musí být tělo v rovnováze. Jeden element ovlivňuje druhý, a proto je velmi důležité, aby byl celý systém v harmonii. A protože člověk žije v souladu s přírodou, měli bychom se v každé roční období soustředit na konkrétní orgány, které jsou nejvíce oslabené. Podle čínského orgánového kalendáře se v listopadu máme...

Říjen je měsíc, který nám už říká, abychom pomalu začali zvolňovat a více odpočívali stejně tak jako příroda se zklidňuje a chystá k odpočinku. Orgán října dle tradiční čínské medicíny je ŽALUDEK. Východní medicína vnímá žaludek jako klíč k nebeské energii čchi, která se získává z potravy. Žaludek je totiž místo, kde pomocí trávicích šťáv...

Září je v čínské medicíně spojeno se slinivkou a slezinou. Ke slezině a slinivce je přiřazován prvek země, který působí na tělesnou i duševní vyrovnanost. První polovina září je věnována slezině a druhá zase slinivce.

Dle čínské medicíny patří srpen třem ohřívačům a souvisí s termoregulací organismu. Právě tento systém je v srpnu nejvíce zatížen a ohrožen. Většina tělesného tepla, která v těle vzniká, pochází z činnosti jater, ledvin a mozku. Termoregulaci ovlivňuje také okolní teplota, a proto je třeba v létě naučit své tělo přirozeně ochladit, a především svůj...

Podle přírodní medicíny je červenci nejvíce ohroženým systémem krevní oběh a srdečník. Krevní oběh je uzavřený systém cév, který společně se srdcem zajišťuje rozvádění kyslíku, enzymů, živin, hormonů a tepla do tkání a odvádění CO2 a odpadních látek z těla ven přes vylučovací orgány.

Nejohroženějším orgánem měsíce června je TENKÉ STŘEVO, párový orgán SRDCE, kterým jsme se zaobírali uplynulém měsíci. Oba orgány náleží elementu OHNĚ, stejně jako celé období léta, které má být pro nás všechny naprosto přirozeně obdobím největší fyzické aktivity.

V květnu bychom měli podle čínské medicíny chránit své srdce a s ním spojený cévní systém. Srdce je centrem lidského dění, středem naší existence, centrem citů, lásky, emocí, bezpečí a pocitů. Vyjadřuje osobnost člověka, jeho chápání a životní názory. Srdce udržuje v pohybu krev, naši životní energii.

Podle čínské medicíny jsou v dubnu oslabeny právě játra. Játra zařizují průchodnost organismu, jsou reservoirem krve a domovem pro duši CHUN. Mají ráda uvolněnost a nesnášejí stísněnost.

Detoxikace organismu je metoda využívaná již tisíce let. Já sama ji praktikuji v různých podobách už více než 25 let. Za tu dobu jsem toho vyzkoušela opravdu hodně. Ráda bych se podělila o své zkušenosti a dala vám cenné rady, jak na to.